PROCEDURA
BEZPIECZNEGO POWIERZANIA I ODBIERANIA DZIECKA
Z PRZEDSZKOLA NR 9 W LĘBORSKU
§ 1
Przyprowadzanie dziecka do Przedszkola- postanowienia ogólne
1. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych) lub upoważnione osoby w godzinach od 6.30 do 8.00, ewentualne spóźnienia rodzice (opiekunowie prawni) zgłaszają telefonicznie.
2. Rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby upoważnione są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
3. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców (opiekunów prawnych) przed wejściem do budynku przedszkola.
4. Każdy pracownik przedszkola ma obowiązek zainteresować się dzieckiem pozostawionym przez rodziców (opiekunów prawnych) bez opieki na terenie przedszkola, w szatni lub innym miejscu w budynku przedszkola.
5. Rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby upoważnione mają prawo wejść z dzieckiem do szatni. Zobowiązane są pomóc dziecku zdjąć wierzchnie okrycie i zmienić obuwie, a potem osobiście powierzyć dziecko nauczycielce danej grupy (lub nauczycielce dyżurującej). W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Od momentu przekazania dziecka nauczycielce do chwili odebrania dziecka po zajęciach odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.
Osoba odbierająca dziecko od rodzica (opiekuna prawnego) ma obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.
6. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
7. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
8. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie na piśmie dołączając zaświadczenie lekarskie (tylko wtedy będą przestrzegane).
9. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenie lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
§ 2
Odbieranie dziecka z Przedszkola
1. Dziecko odbierane jest z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych) do godziny 16:30.
2. Wydanie dziecka innym osobą może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców (opiekunów prawnych) z podaniem danych osobowych i numerem dowodu osobistego. Wypełnione upoważnienie rodzice (opiekunowie prawni) osobiście przekazują nauczycielce lub dyrektorowi przedszkola. Osoba upoważniona do odbierania dziecka powinna mieć ze sobą dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczycielki.
3. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
4. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostaje pod opieką nauczycielki, a dyrektor przedszkola lub inna osoba upoważniona niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami (opiekunami prawnymi) w celu ustalenia dalszego postępowania.
5. Rodzice (opiekunowie prawni) dzieci, które pierwszy rok będą uczęszczały do przedszkola przed rozpoczęciem uczęszczania wypełniają druk oświadczenia o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie i odbieranie dziecka na wzorach obowiązujących w Przedszkolu Nr 9 w Lęborku.
6. Rodzice (opiekunowie prawni) dzieci uczęszczających kolejny rok do przedszkola, uaktualniają oświadczenia w pierwszym dniu września roku szkolnego.
7. Upoważnienia są skuteczne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola i mogą zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
8. Rodzice (opiekunowie prawni) mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej. Wydanie dziecka nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego.
9. Na telefoniczną prośbę rodzica (opiekuna prawnego) dziecko może być wydane tylko w przypadku telefonu sprawdzającego do rodzica (opiekuna prawnego) wykonanego przez pracownika przedszkola i potwierdzającego wcześniejszą informację. Osoba odbierająca dziecko z przedszkola musi w takim przypadku mieć ze sobą zarówno dowód osobisty, jak i i pisemną zgodę rodziców (opiekunów prawnych) dziecka.
10. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica (opiekuna prawnego), lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.
11. Życzenie rodziców (opiekunów prawnych) dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców (opiekunów prawnych) musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
12. Rodzice (opiekunowie prawni) lub upoważnione osoby odbierają dziecko osobiście z sali lub zgłaszają woźnej oddziałowej pełniącej dyżur w szatni przedszkola. Odbieranie dziecka musi odbywać się za wiedzą nauczycielki opiekującej się grupą.
13. W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica (opiekuna prawnego) i dziecka, aby fakt odebrania był zaakceptowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.
14. Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom (opiekunom prawnym) lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
§ 3
Procedura postępowania w przypadku nie odbierania dziecka z Przedszkola
1. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców (opiekunów prawnych) lub osoby upoważnione do odbioru dziecka o zaistniałym fakcie.
2. W przypadku, gdy pod wskazanym numerem telefonów (praca, dom, telefon komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (opiekunów prawnych) lub osób upoważnionych nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę.
3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzje o poinformowaniu Policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka.
4. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
5. Rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby upoważnione, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia i podania godziny przyjścia do placówki.
§ 4
Postanowienia końcowe
1. Z procedurą dotyczącą przyprowadzania i odbierania dzieci przyjętych do Przedszkola Nr 9 w Lęborku zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola.
2. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników Przedszkola Nr 9 w Lęborku.
3. Do przestrzegania zapisów niniejszej procedury zobowiązani są również rodzice, opiekunowie prawni i osoby upoważnione przez nich do przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola Nr 9 w Lęborku.
PROGRAM WYCHOWAWCZY RZEDSZKOLA NR 9 W LĘBORKU
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU:
CELE :
Cele szczegółowe :
I. ZACHOWANIA POŻĄDANE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
1. KULTURA BYCIA
DZIECKO:
2. WSPÓŁDZIAŁANIE W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ
DZIECKO:
3. BEZPIECZEŃSTWO
DZIECKO:
4. ZDROWIE
DZIECKO:
II. ZACHOWANIA NIEPOŻĄDANE WYSTĘPUJĄCE U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM:
1) agresja fizyczna i słowna;
2) brak reakcji na polecenia nauczyciela;
3) brak kontroli nad emocjami (krzyk, tupanie, histeria);
4) ignorowanie pewnych zachowań;
5) nieprzestrzeganie zasad zawartych w kontraktach grupowych
III. WZMACNIANIE ZACHOWAŃ POZYTYWNYCH POPRZEZ STOSOWANIE
SYSTEMU NAGRÓD
Po ustaleniu norm postępowania powinniśmy także ustalić konsekwencje za brak podporządkowania się im.
IV. ELIMINOWANIE ZACHOWAŃ NEGATYWNYCH
V. ZASADY STOSOWANIA KAR I NAGRÓD
1. Jak stosować kary aby odnosiły oczekiwany skutek wychowawczy? (Instrukcja prawidłowego zachowania):
2. Zasady prawidłowego nagradzania:
3. Sztuki przepraszania i naprawiania szkód należy uczyć tak jak innych dobrych zachowań.
4. Należy rozwijać u dzieci zdolności do miłego odczuwania poczucia sprawstwa poprzez:
- zachęcanie dziecka do wykonania zadania i utwierdzania w przekonaniu, że podoła, że poradzi sobie oraz czasami podpowiedzieć kolejne czynności gdy zadanie jest złożone,
- nie szczędzenie dobrych słów: chwalenie za wysiłek, podkreślanie sensu wykonanych czynności, pokazanie innym efektów dziecięcego wysiłku i wyrażanie dumy z tego, że dziecko już tyle potrafi.
Efekty:
5. Częste zwracanie się po imieniu do dziecka za złe zachowanie lub odmawianie wykonania polecenia nauczyciela wywołuje poczucie obdarzania go większą uwagą niż inne dzieci. Pozostali rówieśnicy widzą to i dochodzą do wniosku, że złe zachowanie lub odmawianie wykonania zadania opłaca się pod względem emocjonalnym. W związku z tym coraz więcej dzieci naśladuje negatywne zachowania kolegi. Nie ma znaczenia, że dziecko słyszy przykre słowa, obdarzanie uwagą jest najwyższą nagrodą.
6. Skupiamy uwagę na dzieciach, które zachowują się właściwie i wykonują powierzone zadania, a w stosunku do dzieci niewłaściwie zachowujących się stosujemy bodźce awersyjne.
7. Dobre efekty wychowawcze zależą od stosowania korzystnego dla dziecka bilansu wzmocnień – im więcej nagród i mniej kar, tym lepiej.
VI. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
W celu ujednolicenia wzajemnych oddziaływań wychowawczych i skuteczności działania wypracowanego systemu wzmacniania zachowań pozytywnych i eliminowania zachowań negatywnych niezbędne jest włączenie rodziców. W tym celu podjęte zostaną następujące działania:
Literatura: